Въображаемата монета на Пеп и Лунин и колоси пред бездната
Реал излиза без защита, а Ерик Хааланд ще бори проклятието срещу този съперник
В един момент Гуардиола се направи, че подхвърля въображаема монета нагоре и след това погледна дали се е паднало „ези“ или „тура“. Тъкмо го бяха попитали коя версия на Манчестър Сити ще излезе на терена срещу Реал Мадрид – тази на всепомитащата машина или на отбора, който цял сезон не прилича на себе си. „Не зная, наистина не зная – каза Гуардиола след нагледната демонстрация с „монетата“. – В миналото сме били постоянни, а днес сме нестабилни. Имаме контузии и играчи извън форма. Когато сме били постоянни, винаги съм усещал, че можем да спечелим Шампионска лига. Днес си казваме, че играчите са същите, ама разликата е видна.“
Манчестър Сити и Реал Мадрид не се бяха срещали в европейските турнири нито веднъж преди 2012 година. Оттогава изиграха 12 мача помежду си, като англичаните спечелиха 4, испанците 3, а 5 завършиха наравно. В последните три сблъсъка, който победи, печели трофея след това. Тенденцията може и да се запази, но след неубедителното представяне в турнирната фаза, наричана още „група“ от двамата треньори, Гуардиола и Анчелоти, два от големите фаворити се изправят твърде рано един срещу друг в мач, определен от сутрешния брой на в. „Марка“ като „Два звяра пред бездната“. Гуардиола го етикира с „Класикото на Европа“, но е факт, че предстоящият сблъсък има всички предпоставки да променя историята.
И така: Реал Мадрид само веднъж не е бил поне на осминафинал от 47 участия в този турнир. През 1962-63 Кралският клуб е елиминиран от Андерлехт още на първото стъпало. Самият Анчелоти два пъти не се е добирал до същата фаза – през 2000-01 с Ювентус и през 2018-19 с Наполи. Пеп Гуардиола абсолютно винаги е стигал до там начело на Барселона, Байерн или Манчестър Сити. За Реал или за Гуардиола историята ще се промени!
Но с подобни надежди са и двете звезди на съперниците Ерлинг Хааланд и Килиан Мбапе, особено предвид обстоятелствата около мача. Двамата влизат в битка за най-добрия номер 9 в Шампионската лига, която според всички заменя епохалния сблъсък между Кристиано Роналдо и Лионел Меси, който години наред беше една от атракциите на турнира. Състезанието кой ще вкара повече голове завърши със 141 на 129 за Кристиано срещу Лео. Двамата вече са на други континенти. Мбапе и Хааланд са далеч от тези цифри, съответно със 51 попадения за французина (81 мача) и 47 за норвежеца (в 47 двубоя). Но пък темпото им категорично изпреварва това на Роналдо и Меси.
Мбапе стана най-младият голмайстор в Шампионска лига с екипа на Монако, а само 8 дни след като навърши 19 години вече имаше 10 попадения на сметката си. В следващите десетки обаче Хааланд се движи по-бързо. Той вкара 20 гола на 20 години и 232 дни, 30 – на 22 години и 40 на 23 години (със 187 дни по-бързо от Мбапе). В тази класация за най-бързо достигане до 40 попадения Меси например е трети след Хааланд и Мбапе.
Но пък Ерлинг Хааланд се изправя срещу най-трудния си съперник. Английският вестник „Таймс“ направи любопитно сравнение. С какво си приличат Сандефьорд, Ранхайм и Реал Мадрид? За тези, които нямат толкова голяма футболна култура, първите два тима са от Норвегия и никога не са играли в европейските турнири. Освен Кралския клуб, това са единствените два отбора срещу които Хааланд е играл и не е вкарвал гол в 4 мача. Разликата обаче е огромна. Той се изправя срещу Сандефьорд и Ранхайм, докато е още наперен младок в Брине и Молде, играе рядко и то като ляво крило. Срещу Сандефьорд е записал общо 107 минути в 4 мача, а срещу Ранхайм едва общо 76 и нито веднъж не е почвал като титуляр.
Виж Реал Мадрид е друга работа. В 4 двубоя срещу Кралския клуб Хааланд нито веднъж не е вкарал, нито пък е записвал асистенция (такива има срещу Сандефьорд и Ранхайм). Сблъсъците му с Рюдигер са станали легендарни, но кога ли пък би имал по-добър шанс да сложи край на тази традиция. Особено при екстремалните, както ги нарече Анчелоти, проблеми на Реал в отбрана за тези мачове.
Самият Хааланд обаче се намира в един от най-слабите си сезони и вече е затиснат от дискусиите около неговите качества. Медиите в Англия изчислиха, че без него всъщност Манчестър Сити се справя по-добре. В петте сезона преди да го вземат, „небесносините“ са постигали средно по 97 гола на сезона, а с Хааланд в състава си – средно по 95. В темпото си от този сезон Сити би трябвало да запише скромните 76, което е с 9 по-малко от Нюкасъл, когато „свраките“ завършиха седми. Но и цифрите имат своето практическо изражение на терена. Казвайки Нюкасъл, нападателят на „свраките“ Александер Исак направи двойката на Арсенал Габриел – Салиба да изглежда жалка в скорошните мачове между двата тима, докато бранителите се чувстваха повече от комфортно, изправяйки се срещу Хааланд.
Сега обаче срещу Хааланд Реал ще излезе практически без цялата си защита, след като и резервният десен бек Лукас Васкес се присъедини към дългия списък контузени. Дани Карвахал и Едер Милитао няма да играят до края на сезона. Рюдигер и Алаба пропускат и двата мача срещу Сити. „Хааланд видя как проблемите с контузени бранители съсипаха сезона на Тотнъм“, отбелязва „Таймс“, колкото и сравненията с Реал Мадрид да изглеждат нелепи.
Но наставникът на „белите“ Карло Анчелоти ще трябва да измисля пожарни варианти. На десния фланг вероятно ще постави уругваеца Феде Валверде. „Проблемът на такова решение е, че ще загуби качествата на Валверде в средата“, коментира по този повод английският журналист Сид Лоу в „Гардиън“. На другия фланг Анчелоти ще може да избира между Фран Гарсия и Ферлан Менди, като прогнозите за титулярното място са разнопосочни. В центъра единственият здрав бранител е 19-годишният Раул Асенсио, който понатрупа опит. Има и още един футболист, който е странен случай – Хесус Валехо. „Той сяда на пейката, не влиза никога в игра и Анчелоти избягва да говори за него сякаш изобщо не съществува“, пише „Гардиън“. Причината са гафовете на младока, когато се появи при 3:0 срещу Алавес, резултатът бързо стана 3:2 и Реал Мадрид едва не загуби мача. Има още двама млади бранители, Якобо Рамон и Лоренцо Агуадо. Вторият е десен бек, но едва ли Анчелоти ще рискува с него.
Италианският треньор обаче ще трябва да решава още един ребус, след като се оплака преди мача, че всеки сблъсък с Гуардиола за него е малък кошмар. „Пеп винаги има някаква идея, която те кара да мислиш“, каза Анчелоти.
При него дилемата ще е една. Дали да заложи на великолепната си четворка в атака – Винисиус, Родриго, Мбапе и Белингам, или да подсили халфовата си линия. Реал играе нещо като 4-2-4 и в много мачове оставя големи пространства в центъра, което може да се окаже фатално срещу тим от нивото на Сити. Обикновено Чуамени вдъхва сигурност пред отбраната, но сега ще играе в самата отбрана заради контузените. Валверде пък е човекът, който покрива пространствата с много тичане, а на „Етихад“ ще е бек. При това положение Дани Себайос, Камавинга и ветеранът Лука Модрич са вариантите за полузащитници.
Проблемите в халфовата линия подчертават и една друга тенденция през този сезон. Реал не може да побеждава в мачовете срещу силните отбори. Единственият успех дойде срещу Борусия Дортмунд. Барселона му вкара 9 гола в 2 мача, Атлетик Билбао го победи на „Сан Мамес“, Ливърпул го надбяга на „Анфилд“, а Милан спечели на „Бернабеу“. Срещу Атлетико Мадрид се получиха две ремита. И това е въпреки различния подход на Анчелоти, който срещу Ливърпул например излезе с още двама халфове за сметка на атаката.
„Не зная какво да ви кажа, но няма да постигна баланс, ако махам от нападателите – каза Анчелоти. – Аз ли да вкарам 60 гола досега през сезона, ако не са четиримата?“
Италианският треньор със сигурност обаче ще се довери на известното си суеверие. Реал отседна в хотел „Лоури“, който се намира по средата на мислената линия между „Олд Трафорд“ и „Етихад Стейдиъм“. Там испанците бяха и през миналия сезон, когато спечелиха с дузпи срещу Сити, а преди това отсядаха в друга част на града.
Когато обаче се сещаме за въпросните дузпи, то няма как да не припомним част от филма „Реал, как мога да не те обичам“, посведен на въпросния мач и тази драматична победа след героични изяви на вратаря Лунин. В него треньорът на вратарите Луис Лопис разказва историята на спечелените дузпи. „Те започнаха още в квартал Валекас, където свириха дузпа срещу нас в мача с Райо Валекано няколко дни преди мача със Сити. Казах на Андрий Лунин: „Не мърдай, Раул де Томас бие в средата. Той не ме послуша и се хвърли в ъгъла, а нападателят на Райо стреля точно в средата. Срещу Сити проучих внимателно навиците на съперника и колкото и да е трудно бях сигурен, че Бернардо Силва ще пробва също в средата. „Помни Валекас, стой и не мърдай като Бернардо застане зад топката!“
И в този момент думата взема Лунин. „Беше като хвърляне на монета! В ляво или в дясно. Интуицията ми каза да послушам Луис и хванах с лекота топката. Събрах самочувствие и спасих и дузпата на Ковачич!“
Хвърляне на монета? Въображаемите моменти на Пеп и Лунин, които „решават“ такива големи сблъсъци. При всички случаи съдбата отново е подготвила нещо неповторимо в своята неизвестност между застанали пред бездната колоси.