„Не ми трябва Еузебио, когато имам Аспарухов!“
Левски изиграва най-силния си мач в КЕШ при домакинството на Бенфика
Едва ли има левскар, който да не е виждал гола на Гунди на „Уембли“, превърнал се не само в един от символите на българската футболна гордост, но и в част от малкото запазени документи за качествата на Аспарухов. Център-нападателят на Левски спечелва въздушен двубой в центъра, обръща се, повежда с глава отскочилата топка и тръгва с рязък демараж, с който не веднъж, а цели два пъти преодолява десния бек на англичаните Кийт Нютън, преди да стреля в точния момент покрай плонжа на вратаря Гордън Уест.
Но във времето, когато по екраните се върти и чупи рекорди филмът „Гунди – Легенда за любовта“, а левскари, особено от по-старото поколение и най-вече съвременници на великата деветка на „сините“, спорят дали по-младите са видели образа на Аспарухов, може би е много подходящо да се отворят архивите на португалската телевизия RTP. Там е запазен изключителен като качество репортаж от мачовете между Левски и Бенфика в КЕШ през 1965-66. В малко повече от 7 минути от стадиона, който днес носи името на Аспарухов, можете да видите предшественика на гола на „Уембли“. Едно изпълнение с марката на Гунди – поемане и финт с тяло, страхотен демараж и огромна крачка при пробива между защитата на един от най-големите европейски отбори, избор на момента за удар и матирането на португалския вратар Мело още в първите минути. Това е Гунди, това е по-точно една малка, но важна част от неговата игра, при това на най-голямата сцена, която показва, че „Уембли“ не е точно щастлив миг или някакво намигване на съдбата. А истинската класа на един от най-великите нападатели в света по онова време.
Левски срещу Бенфика в София на 10 ноември 1965 г. е първият от три велики мача на Аспарухов за по-малко от 50 дни, които го поставят на сцената като световна звезда. Другите два са реваншът в Лисабон срещу „орлите“ и плейофът за класиране на Мондиал 1966 в Англия, в който на 29 декември във Флоренция България побеждава Белгия с две негови попадения. Ден преди този последен двубой „Франс Футбол“ обявява класацията си за „Златната топка“ през 1965 година, в която Аспарухов е осми и за първи път българин е посочен на първо място в листата на един от гласуващите 21 журналисти, като освен това има и едно второ място. Победител, за първи и единствен път в своята кариера, става Еузебио, който е играл през май същата година финал за КЕШ с Бенфика (загубен от Интер с 0:1) и е класирал Португалия за първи път на световно първенство. Аспарухов пък е станал за първи път в кариерата си шампион с Левски, а освен това е обявен за най-добър футболист и най-добър спортист в България през година.
Изброеното до тук само показва огромното значение и заряд на мачовете между Левски и Бенфика през есента на същата година, които са едно от големите събития в европейския клубен календар. И всъщност са тези, които поставят „сините“ на картата в евротурнирите. Преди жребият да ги сблъска, Левски елиминира шведския Юргорден, а Бенфика се справя с две големи победи над Стад Дюделанж от Люксембург.
“Орлите“ пристигат в София като двукратни европейски шампиони през 1961 и 1962 година плюс два финала през 1963-та и 1965-та, които ги правят един от най-добрите отбори на континента. „Герена“ още се строи, но ръководството на Левски предпочита мачът да се играе на собствения стадион, а не да се използва по-големият капацитет на „Васил Левски“. На трибуните е истински хаос, хората са буквално един върху друг. Има зрители и върху съществуващата все още пристройка върху Сектор В, за което „сините“ са критикувани от спортния официоз в. „Народен Спорт“ на следващия ден: „Преследвайки финансови цели, дружество Левски пусна повече билети от наличните места!“ Това е едно великолепно документално свидетелство за начина, по който се е строял днешният стадион, как са се набирали средства и относителната финансова независимост на клуба в някогашната ведомствена система. Още повече, че е потвърдена и в обширните репортажи на португалския вестник „А Бола“ на следващия ден. Там е цитирано мнението за мача на председателя на Левски Ангел Бързашки, но има и отделен материал за многото публика. В него се казва, че домакините са предпочели собствения стадион, макар и недостроен, пред „държавния“, като цитираната причина са „данъците“. Тоест в неразбираемата за португалците обществено-политическа система, читателите се ориентират само, че „на държавния стадион за Левски е нямало да останат почти никакви приходи заради данъците“.
Двубоят е в сряда, а делегацията на Бенфика пристига в София още в понеделник по маршрута Лисабон – Виена – София. Звучи като куриозен факт, но четирима от пътуващите с „орлите“, включително счетоводителят на клуба, не са качени на самолета от Виена, който се оказва „претоварен“. Те трябва да дойдат с полет на следващия ден, но той пропада на свой ред заради мъгла и реално пасажерите идват в столицата чак в сряда, но… след мача. „Да дойдеш в София и да не видиш Левски“ е заглавието на текста в „А Бола“, който описва патилата им.
„Сините“ вече се намират на лагер. В неделя те са завършили 1:1 в груб мач като гост на Ботев Враца от първенството, като Аспарухов е вкарал в 21-ата минута. Треньорът Витлачил затваря тима си при строг режим още със завръщането в София, защото няколко дни след домакинството на Бенфика трябва да бъде и столичното дерби срещу Славия. Чешкият треньор не подозира още, че то ще бъде отложено на заседание на федерация след европейския мач, защото на свой ред националният отбор трябва да се изправи на 21 ноември като гост срещу Израел и да гони победа, за да се класира на бараж за световното срещу Белгия. Впрочем тази победа е постигната с 2:1 след победен гол отново на Гунди в 81-ата минута.
Докато Левски се готви сериозно, Бенфика прави само две тренировки до мача в българската столица, а през останалото време играчи и ръководство се забавляват и си почиват. След кацането си португалците тренират под дъжда на стадион „Академик“ зад хотел „Плиска“, от където (малко известен факт!) е запазена и една от най-хубавите снимки в кариерата на Еузебио. Във вторник провеждат едно занимание и на „Герена“. Традиционната за европейските турнири обиколка на града с автобус е във вторник, а ден по-рано гостите са забавлявани във фолклорен ресторант. „Фолклорна беше само вечерята и поднесените ястия, докато липсваше програма“, отбелязва „А Бола“. Във вторник пък целия отбор и ръководство отиват на цирк, като най-впечатлени са от номерата на мечките. Намират за леко провокативно участието на четири лъва, както шеговито отбелязват пътуващите португалски журналисти, защото това животно е символ на големия им съперник в Лисабон Спортинг.
Още една „провокация“ има на стадиона. Треньорът на Бенфика Бела Гутман намира, че скамейката на резервите е твърде далеч от терена и хваща лично пейката заедно с един от помощниците си да я премести по-напред. Но пък се сблъсква с гнева на Рудолф Витлачил, който се обръща към унгарския съдия Дюла Гере. Реферът кара своя сънародник Гутман да върне пейката в първоначалното и положение: по-близо до претъпканите трибуни и по-далеч от игрището. „Но това не попречи на Витлачил да влиза дори на самия терен при някои по-напечени ситуации“, пише „А Бола“.
Почти всичко интересно от мача може да се види в запазения репортаж на RTP. Левски допуска в самото начало разбъркване пред Бисер Михайлов, но опасността е ликвидирана. При получилата се атака топката попада в краката на Георгиев, който е в собствената половина. Шестицата на „сините“ прехвърля топката към Аспарухов, намиращ се малко зад центъра. Гунди я поема, като веднага лъже с тяло либерото на Бенфика Жермано. Нападателят ускорява и се вижда, че няма как да бъде спрян от насочилите се към него трима бранители на гостите. Достигайки до наказателното поле Аспарухов отправя бомбен изстрел, който не може да бъде париран от вратаря на Бенфика Мело и Левски повежда в самото начало. Според българската преса попадението е в 6-ата минута, а според португалската – още в 4-ата.
„Орлите“ са в шок, а защитата им се е пропукала доста рано. Завърналият се на тяхното кормило Бела Гутман е изневерил на подхода си и е избрал защитна тактика за двубоя, както пространно анализира в коментара си за мача пратеникът на „А Бола“ Карлуш Пиняо. „Да, господа! Вчера Бенфика, който се ползва със заслужената репутация на един от най-добрите атакуващи отбор в Европа, игра умишлено и отчаяно в защита! Но да добавим: и интелигентно!“
Бела Гутман е запознат с „катеначото“ от сблъсъците си срещу италиански отбори в Европа и прилага именно тази стратегия на „Герена“. Аугусто Силва, Раул Машадо, Марио Колуна и Фернандо Круз се нареждат пред вратаря Мело, който този сезон е предпочитан пред доскорошния титуляр Коща Перейра. Зад четиримата е либерото Жермано, който трябва да следва навсякъде по терена Аспарухов.
Левски грабва обаче своя съперник, а ранният гол паникьосва гостите. В 17-ата минута Круз греши и Николов получава топката пред наказателното поле, а срещу него е само Мело. Но футболистът на „сините“ не успява да провре топката покрай плонжа му. „Ако тук бе паднал гол, Бенфика можеше да се озове в плачевното положение на Юргорден“, пише в репортажа си „Народен Спорт“.
В този момент публиката по трибуните е обнадеждена от още нещо, което вижда. Звездата на Бенфика Еузебио се доближава до страничната линия. Хванал се е за крака и обяснява нещо на Гутман. Дали пък няма контузия? Оказва се обаче хитрост на родения в Мозамбик футболист. След малко Еузебио се връща на терена, а Симоеш изпълнява фаул около централната линия. Иван Вуцов не отиграва добре топката, тя е овладяна бързо от Еузебио, който се възползва от, както ще го нарече „Народен Спорт“, „суетенето на Вуцов и Здравков“, прави един финт и стреля покрай плонжа на Бисер Михайлов в десния му ъгъл: 1:1 в 22-ата минута.
Мачът се изнервя а играчите на Левски губят част от първоначалния си ентусиазъм. В 37-ата минута отново Николов има шанс да отбележи, но изпуска. Здравков центрира в наказателното поле, а Гунди печели един от цели 19 въздушни двубоя срещу защитниците на гостите и сваля топката в краката на Николов, който обаче стреля неточно.
Малко след това идва момент, за който българската преса не пише за разлика от португалската. Аугусто Силва удря без топка Георги Соколов. Унгарският рефер не вижда ситуацията, но се консултира с помощниците си, защото хиляди по трибуните освиркват неистово. Съдията не гони Аугусто Силва, което според „А Бола“ е грешка. „Унгарецът пусна свободна игра, но трябваше да изгони защитника на Бенфика“, пише съвсем обективно вестникът. За разлика от „А Бола“ и твърде странно, но „Народен Спорт“ критикува… Соколов, който е замерил с топката своя съперник. Читателите остават с впечатлението за преднамерено отношение към него, тъй като в репортажа се говори и за „антиколективните действия на Соколов“. Любопитното е, че кадрите от мача по RTP показва една ситуация с участието на Соколето. При нея той изнася добре топката от защита и я подава на Гунди за една от атаките към португалската врата.
В 57-ата минута Левски стига при една от многото си атаки до втори гол. Аспарухов печели пореден въздушен двубой, този път с Жозе Аугусто. Топката отива в Николов, който със страхотен удар прави безпомощен Мело. Но пък Бенфика успява да изравни отново и пак чрез Еузебио след пас на Симоеш. За попадението на „Черната перла“ обвинения от „Народен Спорт“ понася Михайлов, който очевидно не очаква нападателят на Бенфика да стреля толкова рано. След като изравнява Бенфика се затваря и играе до края на равен, докато Левски не успява да стигне до победата. „Сините“ имат претенции за дузпа в една от ситуациите пред вратата на гостите, но такава не е отсъдена.
„Левски не взе преднина от двукратния носител на европейската купа“, това е малко сухото заглавие в „Народен Спорт“, който пише: „Мачът дойде в лош момент – Сашо Костов е контузен, а Абаджиев и Соколов са извън форма! От всичко, с което Левски побеждава, беше останал Аспарухов. Играчите на Бенфика усетиха, че той е човекът и може да бъде навсякъде.“
Значително по-емоционален е репортажът на „А Бола“, който е отделил почти три от осемте си страници на мача в София. „Бенфика оцеля в ада на София“ е заглавието за случилото се, а вестникът добавя, че „резултатът е достатъчен, но играта не“. „Дори и на хиляди километри от София и без да са гледали мача, феновете на Бенфика ще разберат, че постигнатото в София е отличен резултат. На първо място, защото Левски е изключителен отбор – пише „А Бола“, който засипва домакините с множество комплименти. „Хиляди фенове, мразещи и обичащи по трибуните, искаха да видят как техният отбор тръгва по пътя на великите европейски отбори. И заради това хиксът там е по-ценен от големите победи над Стад Дюделанж в първия кръг. За да победиш или да вземеш равен в София, трябва да си тактически и технически много по-добър от Левски. Присъствието на тази публика е помощник. То витаеше наоколо и сякаш задушаваше Бенфика. Само играчи със стоманени нерви и огромен опит можеха да преминат пред ада, който се отвори на този стадион. Късмет е, че на реванша Левски ще разчита само на индивидуалните качества на играчите си и може би това ще е достатъчно за Бенфика. Бенфика бяха късметлии в София, защото вкараха две от три, най-много четири, положения.“
„А Бола“ подчертава, че равенството като гост е традиционен резултат за „орлите“ в този турнир и до този момент винаги след това са продължавали напред. Това се е случвало много пъти – във Виена срещу Аустрия и Рапид, в Ротердам срещу Фейенорд, в Шо-дьо-Фон, Швейцария срешу едноименния тим, в Прага срещу Дукла, в Белфаст срещу Дистилъри и в Норкьопинг, като обаче „Левски е много по-силен отбор от изброените“.
Същото потвърждават и играчите и треньорите на Бенфика. Треньорът Бела Гутман е прегракнал, а и по принцип има проблем с португалските журналисти и отказва да говори пред тях. „А Бола“ обаче разбира, че той е дал изявление пред българските им колеги и се сдобива с него, като го публикува. Унгарският треньор твърди, че „Левски е много, несравнимо по-силен от Вашаш Гьор“ (б.а. – по-късно Раба ЕТО), който Бенфика е бил на полуфинал в турнира през същия сезон. „Целта ни отново е да играем финал – казва Гутман. – Но вижте само какви отбори може да останат на четвъртфиналите. Този сезон ще е много по-трудно да постигнем това.“ („Орлите“ отпадат в следващия кръг от Манчестър Юнайтед).
От играчите говори само капитана Колуна, защото такъв е наложеният регламент от ръководството на португалския клуб. „Защитата ни се пропука, но Левски е много силен отбор – казва той. – А пък Аспарухов е толкова добър, че може да играе във всеки отбор по света.“
В българския лагер са по-сдържани. Председателят на клуба Бързашки признава, че ще е трудно Левски да продължи, но има надежда. Гунди е най-търсен за интервю и добавя: „Шансовете ни в Лисабон не са големи, но ги има. Бенфика е много силен отбор, а най-много ми харесаха Еузебио и Торес в атака. Признавам, че съм впечатлен и от рефлексите на вратаря Мело. Бенфика се възползва от единствените си две положения в мача.“
Липсващият капитан Христо Илиев казва, че е очаквал повече от гостите, но те са по-силен отбор от националния тим на Португалия, който е губил в София. А Симеон Николов се оплаква от това, че „орлите“ са действали грубо. Най-голямо самочувствие показва треньорът Рудолф Витлачил. „Левски не отстъпва тактически и технически на Бенфика, който е един от най-силните отбори в Европа и който съм гледал – казва Витлачил. – Ние сме малко наивни, да не кажа невежи в европейските мачове. Те ни превъзхождат основно с опит.“
Тогава пратеника на „А Бола“ пита треньора на Левски за мнението му за Еузебио, който е играч, способен да направи разликата. Чехът отговаря бързо и уверено: „Не ми трябва Еузебио, когато имам Аспарухов!“
СТАТИСТИКА
ЛЕВСКИ – БЕНФИКА 2:2
КЕШ, втори кръг, 10 ноември 1965 г., Стадион „Левски“, София. Съдия – Дюла Гере (Унг)
1:0 Аспарухов 6; 1:1 Еузебио 22; 2:1 Николов 57; 2:2 Еузебио 63
ЛЕВСКИ: Бисер Михайлов, Иван Здравков, Иван Вуцов, Малин Иванов, Георги Златков, Георги Георгиев, Симеон Николов, Стефан Абаджиев, Георги Аспарухов, Георги Соколов, Методи Бончев. Треньор: Рудолф Витлачил
БЕНФИКА: Мело, Жермано, Аугусто Силва, Жасинто Сантош, Раул Машадо, Фернандо Круз, Жозе Торес, Еузебио, Марио Колуна, Жозе Аугусто, Антонио Симоеш. Треньор: Бела Гутман
АРТЕФАКТИ
Програмата от мача
Почти цялата програма за мача е посветена на гостите от Бенфика с подробно представяне на отбора играч по играч и множество мнения за отбора и звездите от Португалия и света. Има цветен плакат в средата на съперника на Левски, който е един от топ отборите в Европа в онзи момент.
Месечното списание на Бенфика
Брой 99 на месечното списание „Бенфика Илустрадо“ съдържа различни материали за отбора, а една страница е посветена на гостуването на тима в София.