Шокиращо превъзходство на Левски без Гунди
Швейцарският Санкт Гален по чудо се спасява от рекорден разгром в София след множество корнери и удари
Чак през 1969-70 Левски може да се похвали с добър жребий в европейските турнири чак пет години след дебюта си. След като среща аматьорите от исландския Вестманея в първия кръг за Купата на носителите на национални купи (КНК), тимът на „сините“ се изправя срещу втори дебютант. Швейцарският Санкт Гален играе за първи път в Европа, след като е спечелил купата на страната във финал срещу Белинцона (2:0) няколко месеца по-рано, а в първия кръг от КНК е елиминирал трудно датския Фрем Копенхаген.
Очакванията са, че Левски е фаворит, макар че съпоставката на силите е много трудна по онова време. Само Славия се е изправял срещу швейцарски клубове в официални мачове, като е отпадал от Лозана и е победил Сервет. Санкт Гален e с твърде скромно присъствие в швейцарския футбол. Споменатата купа е първият му сериозен трофей, като изключим титлата през 1903-04, когато обаче първенството се провежда с финали след битки по различните регионални шампионати. „Зелено-белите“ имат само 10 сезона в елита след основаването на лигата, а най-високото им класиране са две осми места. През 1968-69, когато печелят купата, са всъщност новаци в елитната дивизия след 19-годишна пауза. Завършват и на 10-то място от 14 отбора, а след като са напуснати от някои от звездите си, преди да дойдат в София, се намират на последното 14-то място в първенството. И в края на сезона ще останат на него, с което ще се насочат към втория ешелон.
Всичко това са добри новини за треньора Кръстю Чакъров и неговия тим. Левски пък е в страхотна форма с 10 победи в първите 10 кръга плюс елиминиране на исландския Вестманея с две победи по 4:0. И все пак първите проблеми в безоблачния сезон на „сините“ са се появили в началото на ноември. В първия ден от месеца Левски претърпява и първата си загуба за сезона. Тя е болезнена, защото е с 2:4 от вечния съперник ЦСКА в много груб мач, в който Левски е сериозно надигран. Съдията отсъжда 3 дузпи, а от последната от тях, две минути преди края, Георги Аспарухов оформя крайното 2:4. Гунди обаче е контузен в мача, но остава на терена до края, защото тимът вече е извършил две смени поради травми. От игра са излезли Веселинов и Котков. Меци заедно с Аспарухов са повикани и в националния отбор за гостуването на Полша няколко дни по-късно, където България се нуждае от реми, за да се класира на световното в Мексико. Те обаче отпадат поради контузия (както и Митков), като в тогавашните вестници не могат да се намерят много подробности за контузията на Аспарухов, освен сухата информация, че той ще бъде сменен от Петър Жеков от ЦСКА, защото се намира „на легло“. България е разбита с 0:3 във Варшава, което не е фатално, защото има още един мач срещу Люксембург, победа в който ще изпрати тима на треньора Стефан Божков за трети пореден път на световни финали.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Футболни истории от Васил Колев to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.